پناه

انواع سگ

سگ

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ 505 بازدید
پناه

سگ ها با آموزش های مختلف در قالب‌های متفاوتی به انسان کمک می‌کنند. قبل از هرچیز و بررسی ابعاد مختلف از این موجود دوست داشتنی میخواهیم به بررسی انواع سگ بپردازیم.

  • سگ های راهنما

سابقه استفاده از سگها برای کمک به انسان به اواسط قرن شانزدهم میلادی بر میگردد. اولین مدرسه تربیت سگهای راهنما در آلمان و در طول جنگ جهانی اول و برای کمک به تسهیل بازگشت سربازان خسته و زخمی احداث شد. اولین سگ راهنمای مورد استفاده در انگلستان سگی از نژاد ژرمن شپرد بود.

در سال ۱۹۳۴ میلادی اولین مرکز تربیت و پرورش سگهای راهنما برای افراد نابینا شروع به کار کرد.

معمولا نژاد گلدن رتریور و ژرمن شپرد بیشتر مورد توجه و استفاده بودند که بعدها سگ دو رگه (مخلوط) گلدن رتریور با لابرادور با پودل نیز رایج شد.

سگهای راهنما برای افراد نابینا و یا کم بینا تربیت شده‌اند. حتی افرادی که دچار کور رنگی بوده و توانایی تشخیص علایم هشدار دهنده را ندارند میتوانند از این سگ  ها استفاده کنند. به طور معمول همه سگهای راهنما (نجات، نابینایان، ناشنوایان و…) میتوانند به همه محیطها وارد شوند حتی اگر در آنجا ورود حیوانات ممنوع باشد.

  • سگ های نجات کوهستان

سگهای نجات کوهستان بیشتر به منظور رسیدگی به فعالیت کوهنوردان و صد البته برای نجات افراد به دام افتاده در کوهستان تحت تعلیم و استفاده قرار میگیرند مثل سگهای نژاد سن برنارد.

  • سگ‌های افراد ناشنوا

سگ‌هایی هستند که برای کمک به افراد ناشنوا و یا کم شنوا تربیت میشوند. برای مثال در انگلستان ۶۵۰,۰۰۰ نفر از کم شنوایی یا ناشنوایی رنج میبرند.

این سگها در داخل خانه برای جواب دادن به صدای زنگ در، اعلام خطر آتش‌سوزی، زنگ تلفن و زنگ ساعت و در خارج از محیط خانه در مواقع آژیر، صدای بوق و جلب توجه برای سایر همسایگان کاربرد دارند.

این سگهای کمک باید تمام تستهای شنوایی و حساسیت به صدا را با موفقیت بگذرانند و برای اینکه برای عموم مردم قابل شناسایی باشند. از قلاده و بند رنگی خاصی برای آنها استفاده میشود.

  • سگ‌های خدماتی

سگهایی هستند که نه وظایف شنوایی و نه بینایی دارند بلکه کمک به افراد معلول جسمی برای جابجای و آوردن و بردن وسایل مورد نیاز آنها، کمک به تشخیص حملات صرع در کودکان (حملات صرع را قبل از وقوع شناسایی کرده و از وارد آمدن جراحات به کودکان در اثر زمین خوردن و سقوط از ارتفاع جلوگیری میکنند). کمک برای شناسایی بیماریهایی نظیر تومور، دیابت و غیره کاربرد دارند.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *